Zalety lakierowania metodą proszkową
Malowanie proszkowe (na sucho) ma olbrzymią przewagę nad tradycyjnym malowaniem na mokro. Największą zaletą jest trwałość, znacznie większa odporność na uszkodzenie mechaniczne, doskonałe zabezpieczenie antykorozyjne. Metoda ta zapewnia świetny efekt wizualny. Powłoki są gładkie, równomierne, nie powstają zapylenia charakterystyczne przy lakierowaniu na mokro. Szybki proces osuszania, schnięcia i utwardzenia powłok znacznie przyspiesza okres całego cyklu produkcyjnego wyrobów z metalu.
W perspektywie czasowej malowanie proszkowe jest bardziej ekonomiczne, jest bardziej trwałe, nie wymaga ponownego malowania – jak w przypadku malowania na mokro, gdzie powłoka lakiernicza w trakcie użytkowania niszczy się dość szybko.
Na czym polega lakierowanie proszkowe?
Farbę proszkową nakłada się wykorzystując metodę natrysku elektrostatycznego za pomocą aplikatora, a następnie utwardza w temperaturze około 160-200 stopni celsjusza w piecu lakierniczym.
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem i wybór sprzętu do napylania farb. Sprzęt aplikacyjny renomowanej firmy WAGNER tupu Korona pozwala nam na napylanie również farb o specjalnych efektach, np. zawierających pigment metaliczny
Piec lakierniczy o wymiarach roboczych 8,20mx1,6mx2m umożliwia utwardzanie elementów o dużych gabarytach. Bezwzględnie przestrzegamy czasu i temperatury utwardzania powłoki, który podawany jest przez producenta farb. Certyfikowany piec firmy Salibol zapewnia równomierne rozprowadzenie temperatury, osuszanie i doskonałą jakość powłok lakierniczych.
Farby proszkowe
Farby proszkowe produkowane są przede wszystkim w kolorystyce opartej o paletę RAL. Jest to bardzo szeroka paleta barw o różnych efektach wizualnych:
– Powłoki gładkie od błyszczących do głęboko matowych.
-Powłoki o drobnej strukturze – przeważnie matowe
-Powłoki o grubej strukturze błyszczące i matowe
-Powłoki zawierające metaliczny pigment
-Powłoki transparentne i głęboko kryjące.
Farby proszkowe są produkowane w procesie stanowiącym cykl zamknięty. Kolor farby i efekt wizualny są wynikiem użytych surowców. Po zakończeniu produkcji mieszanie farb jest niemożliwe, ponieważ stosowane surowce są często niekompatybilne i efekt nie jest możliwy do przewidzenia.
Farby proszkowe można podzielić na grupy ze względu na zastosowanie:
– Przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Są to farby na bazie żywic epoksydowych (mało odporne na warunki atmosferyczne i działanie promieni UV)
– Przeznaczone do kontaktu z warunkami atmosferycznymi farby na bazie żywic poliestrowych, poliuretanowych, akrylowych i mieszanek tych żywic.
Świetnym rozwiązaniem zapewniającym dodatkową ochronę antykorozyjną jest stosowanie przed lakierowaniem ostatecznym podkładu cynkowego, również utwardzanego termicznie.